Who's Who


The Teaching Staff


Tracey Coton

Miss Tracey Coton
Headteacher

Ruth James

Mrs Ruth James
Deputy Headteacher


Reception

Karen Moses

Mrs Karen Moses
Reception (Ladybirds)
EYFS/KS1 Leader

Martyn Arthur

Mr Martyn Arthur
Reception (Bumblebees)

Kasia Crossinggum

Mrs Kasia Crossinggum
Reception (Beetles)


Year 1

Elizabeth Daly

Miss Elizabeth Daly
Year 1 (Fireflies)

Maeve Doyle

Miss Maeve Doyle
Year 1 (Dragonflies)

Kate Hines

Mrs Kate Hines
Year 1 (Dragonflies)

Veronica Haughey

Miss Veronica Haughey
Year 1 (Craneflies)


Year 2

Myles Stevens

Mr Myles Stevens
Year 2 (Grasshoppers)

Divya Savania

Mrs Divya Savania
Year 2 (Caterpillars)

Alison Buckmaster

Mrs Alison Buckmaster
Year 2 (Pond Skaters)


Year 3

Karen Wright

Mrs Karen Wright
Year 3 (Matisse)

Sarah Page

Mrs Sarah Page
Year 3 (Cezanne)

Abby Illes

Mrs Abby Iles
Year 3 (Cezanne)

Miss Pearce

Miss Katie Pearce
Year 3 (Van Gogh)


Year 4

Maria Gonzalez

Miss Maria Gonzalez
Year 4 (Picasso)

Nicola Burt

Mrs Nicola Law
Year 4 (Lowry)


Year 5

Michelle Bruce

Mrs Michelle Bruce
Year 5 (Warhol)

Kash Bane

Mr Kash Bane
Year 5 (Singh)


Year 6

Joanna Benefield

Mrs Joanna Benefield
Year 6 (Escher)

Jane Maher

Mrs Jane Maher
Year 6 (Escher)

Fiona Tait

Mrs Fiona Tait
Year 6 (Hepworth)


Maeve Doyle

Miss Maeve Doyle
SENCO


Support Staff


Higher Level Teaching Assistants:

Mrs Liz Clark
Miss Emma Percival

Emotional Literacy Support/Nurture Group:

Miss Emily Woolford

Nursery Nurses:

Mrs Parul Bhatia
Mrs Julie Pearce
Mrs Karen Petitt

Pupil Specific Support:

Mrs Jane Newell
Mrs Rachel Davies
Mr Chris Hall
Mrs Roulla Hudson
Mrs Jacqui Russell

Teaching Assistants:

Charlotte Anderson
Miss Lorraine Banks
Mrs Jane Bartholomew
Claire Beavers
Mrs Helen Cersosimo
Mrs Caroline Coughlan
Mrs Lina DiMambro
Mrs Frances Duckett

Teaching Assistants:

Mr Sam Hall
Mrs Sue Jones
Miss Eleanor Lang
Mrs Laura Pyatnytska
Miss Gillian Rice
Miss Nura Shan
Miss Irenea Szotkowska
Mrs Esther Thomas


Business / Administrative Staff


Bursar

Mrs Tris Anderson

Office Manager

Mrs Melanie Tillyer

Administrative Assistants

Mrs Cheryl Schlaefli
Mr Martyn Schlaefli
Mrs Amanda Wrigglesworth


School Meals Supervisory Assistants


Mrs Kitty Anderson
Lorraine Banks
Mrs Jane Bartholomew
Mrs Helen Cersosimo
Mrs Caroline Coughlan

Trace Cooper
Lina DiMambro
Mr Sam Hall
Mr Oliver Johnson
Mrs Sue Jones

Ellie Lang
Miss Patricia Marsh
Mr Martyn Schlaefli
Ms Irena Szotkowska
Esther Thomas


Sunrise/Sunset Club


Club Administrator

Mrs Amanda Wrigglesworth
Mr Martyn Schlaefli

Charlotte Anderson
Tracey Cooper
Mr Christopher Hall
Mr Sam Hall
Mrs Sangeetha Kothakota

Patricia Marsh
Mrs Nita Patel
Mr Martyn Schlaefli
Miss Nura Shan


Premises Staff


Premises Manager

Mr Nigel Hall

Assistant Caretaker

Cleansweep Cleaning Services

Mr Fred Humphreys

Lettings

Mr Nigel Hall
Mr Dave Oram